Friday, 6 May 2011

Mor mor mor

Važiuodamos į Salt Lake City (Soltleiksitį?) turėjome du tikslus: pamatyti druskos ežerą ir mormonus. Buvome perspėtos iškart: ežeras nėra pritrenkiantis, o mormonai prie šventyklos paklausę, iš kur esi, radę tau gidą, šnekantį tavo kalba, vedžiosis dvi valandas ir prašys asmeninių duomenų. Ežeras pasirodė labai gražių spalvų, neskanus, ir aplink vaikštinėjant batai aplimpa keliais druskos sluoksniais, o jaunoms mormonų mergaitėms nepasisekus mus įklampinti į religiją, kalbą vis pradedant "man patinka tavo kelnės", pasiprašėme tikro gido. Ir davė jie mums labiausiai patyrusius, tiriančiais veidais. Iš pagyvenusios moters laikysenos buvo matyti, kad ji nėra tikra, ar mes rimtos, ir kolei patikėjo galimybe mus pakrikštyti elgėsi gana atsargiai. Į mormonus neseniai atsivertęs pagyvenęs vyriškis šnekėjo apie tikrą laimę, kurią atneša jų bažnyčia - ji yra tikra! - o moteris labiausiai koncentravosi ties istorija.
"Taip, religija pradėta Niujorke XIX amžiuje, kai angelas, nešinas šventu raštu, iškaltu ant plokščių, apsireiškė Josephui Smithui. J. Smithas išvertė tekstą į anglų kalbą ir su pasekėjais pasileido ieškoti žemės, iš kurios nebūtų varomas. Taip jie atvyko į Jutą", - paaiškino sesuo. Viename iš šventyklos priestatų (į pačias šventyklas net ir ne visi mormonai įleidžiami, reikia raštų ir vietinių šventikų rekomendacijų) matėme milžinišką Jėzaus skulptūrą Visatos fone - gražaus, raumeningo, debesimis apsupto, kai tolimoje matyti Žemė. Kaip Jėzus toks drūtas tapo? Atvažiavo į Ameriką.
Panašu, kad pats Smithas buvo linkęs į poligamiją, nors ji ir tėra maža mormozijos atšaka. Vienaip ar kitaip, mormonai tikrai linkę tuoktis - kad būtų kuo daugiau pasekėjų. Jei nesusituoki mirtingame gyvenime - arba nepasikrikštiji mormonu, po mirties vis tiek būsi pakrikštytas, kad tik siela turėtų galimybę pasisemti viso jų gėrio. Būsi ir sutuoktas amžinam pomirtiniam gyvenimui... su kitu mirusiu žmogumi. Nes viskas paremta į stiprius šeimų pečius. Užtenka tik vardų.
Viskas taip nelogiška, kad, atrodytų, mormonas, pats begirdėdamas save kalbantį, turėtų susivokti, kad kažkas ne taip. (Geras mormonas nė kavos neturėtų gerti, bet visi geria kolą.)
Bet tai ką jau. 50-80 proc., priklausomai nuo vietovės, Jutos gyventojų yra mormonai. Mažuose miesteliuose visi žino, kas nėra mormonas. Gatvėse visi žmonės labai draugiški.
Jutoj dar visokio grožio esama, ryt mėginsim pasižiūrėti piečiau.


1 comment:

  1. Prieš metų gana daug buvau Montanoje. Tokiame užkampyje, kur telefoninius ryšius su pasauliu palaiko telefonininkai ir telefonininkės. Kada pakeli ragelį, išgirsti "alio" ir pasakai, su kuo reikia sujungti.
    Kelionė turėjo religinę potekstę.
    Įtariai lietuvių tautai, tuomet ir dabar labai nepatikliai žiūrinčiai į bet kokį nesekmadieninį nekatalikišką pamaldumą, viską išpažinau žurnale "Veidas" (net per keturis numerius). Ir netgi susilaukiau Romos katalikų reakcijos.
    Tai šit, rančos, kurioje gyvenau, šeimininkė dideliame kluone skaitė pamokslą ir gana pašaipiai atsiliepė apie mormonus: girdi, jų dievas yra senis su barzda.
    Tarp klausytojų buvo keli mormoniškai išauklėti piligrimai. Jie šeimininkei parašė raštelį, kuriame gynė mormoziją ir aiškino, kad toks pasaulėvaizdis yra nedurnas.
    Kitą dieną šeimininkė viešai pasiteisino: ji turėjusi omeny visai ne tą, o aną. Suko, suko ir išsisuko.
    Tada supratau, kad tose vietose su mormonais reikia skaitytis.
    Su jais ir šiaip reikia skaitytis, kadangi Browningo sistemos pistoleto išradėjas Browningas buvo mormonas.
    Salt Lake City'je buvo brauningų fabrikas, iš kurio pistoletai plūdo į pasaulį.
    Iš brauningo 1914 m. buvo nušautas Austrijos-Vengrijos sosto įpėdinis, dėl ko prasidėjo Pirmasis pasaulinis karas.
    Brauningo pistoletas M1911 dabar yra vienas iš Jutos nacionalinių ženklų - kaip koks Kalašnikovo automatas Mozambiko herbe (pas mozambikėnus kalašnikovas sukryžiuotas su kauptuku).
    Manau, kad daugpatystė nėra priešinga prigimčiai (ypač vyrų). Tačiau visuomet trūksta moterų, nors moterys sako, kad trūksta vyrų. Jeigu jų būtų tiek, kiek reikia dėl lygiavos, visus ir visas būtų galima sustatyti kaip šachmatus. Tada kiekvienam vyrui tektų keturios moterys, kaip nurodė Muhammadas (ramybė jo palaikams). Kita vertus, kiekvienai moteriai tektų keturi vyrai - pagal gretimų laukelių skaičių. O tokių baisybių neprisakė nei Muhammadas, nei Juozapas Smithas.
    Aritmetiškai žiūrint, mormonai turėtų dalytis džiaugsmais kaip svingeriai. Arba su brauningais sumažinti vyrų skaičių, kad būtų ne svingas, o mormozija.

    ReplyDelete